• Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.
      • Love all, trust a few, do wrong to none.
      • William Shakespear
      • The only person who is educated is the one who has learned how to learn and change.

Vnútorný poriadok ZŠS

Slovenských partizánov 1133/53 Považská Bystrica

Pre prijatie žiaka na stravovanie v školskej jedálni je potrebné odovzdať riadne vyplnený a podpísaný zápisný lístok.

POPLATKY

Poplatky za stravu sú stanovené v zmysle platného VZN Mesta Považská Bystrica schváleného 15.12. 2022 a s účinnosťou od 01.02. 2023  nasledovne:

kategória stravníkov

finančný limit

režijné náklady

spolu

1. stupeň ZŠ

1,50 eur

0,20 eur

2. stupeň ZŠ

0,20 eur

1,90 eur

dospelí stravníci

2,20 eur

3,90 eur

Poplatky sa uhrádzajú  na bankový účet školskej jedálne vždy do 20. dňa predchádzajúceho mesiaca na číslo bankového účtu vedeného v Prima banka a.s.

IBAN: SK02 5600 0000 0028 2076  8006

Spôsob platby k 20.-temu dňu na nasledujúci mesiac:

-  internetbanking (z účtu, ktorý bol uvedený v zápisnom lístku na stravovanie)

-  trvalý príkaz   /pre I. stupeň 32,00 € a pre II. stupeň 36,00€

Do poznámky je potrebné zadať meno stravníka, triedu a variabilný symbol (t.j. číslo stravníka v systéme ŠJ, info telefonicky alebo mailom u vedúcej ŠJ).

Upozorňujeme rodičov, že nie je dovolený  vklad v hotovosti v banke

na účet jedálne.

VÝDAJ STRAVY

Evidencia dochádzky a výdaj stravy sa realizuje pre stravníkov pomocou čipu, bez ktorého nie je možné odoberať stravu. Cena čipu je 2 € a stravník si ho zakúpi v kancelárii ŠJ po prihlásení sa na stravu.

Ak si žiak zabudne čip, na výdajnom okienku je menoslov prihlásených stravníkov, v ňom sa vyhľadá a podčiarkne. Následne mu bude obed vydaný .

V prípade straty alebo poškodenia čípu je stravník povinný si zakúpiť nové identifikačné médium.

PRIHLASOVANIE A ODHLASOVANIE ZO STRAVOVANIA

Žiakovi bude strava na nový mesiac prihlásená, po prijatí úhrady stravného za príslušný mesiac. Priradenie platby stravníkom – importom z Bankového výpisu.

Odhlásiť/prihlásiť si stravu je potrebné najneskôr do 13.30  hod. v predchádzajúci pracovný deň. Prázdniny, sviatky a dni ktoré jedáleň je mimo prevádzky sa do stravného nezahŕňajú.

Odhlasovanie stravy:.

1. Odhlásiť/prihlásiť si stravu nie je možné v daný stravovací deň a to z dôvodu dodržiavania všeobecne záväzných právnych predpisov pre školské stravovanie.
        2. V prvý deň choroby dieťaťa je možné neodhlásenú stravu odobrať do prinesených

nádob, pričom školská jedáleň nezodpovedá za zdravotnú bezpečnosť stravy konzumovanej mimo stravovacích priestorov ŠJ.  Ďalšie dni neprítomnosti žiaka na výchovnovzdelávacom procese v škole je potrebné  zo stravovania včas odhlásiť .

1. Za neodobratú alebo včas neodhlásenú stravu sa finančná ani vecná náhrada neposkytuje.

Forma odhlasovania zo stravovania:

Odhlasovanie stravy:

• za odhlasovanie zo stravy je zodpovedný zákonný zástupca žiaka
        • odhlásiť alebo prihlásiť sa je potrebné najneskôr do 13,30 h cez web stránku Strava.cz alebo mobilnú aplikáciu Strava.cz na nasledujúci pracovný deň
        • za neodobratú alebo včas neodhlásenú stravu sa finančná ani vecná náhrada neposkytuje

DOTÁCIA NA PODPORU VÝCHOVY K STRAVOVACÍM NÁVYKOM DIEŤAŤA

Od 01.01.2023  sa dotácia na stravu poskytuje ak:

dieťa žije v domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi,

dieťa žije v domácnosti, ktorej príjem je najviac vo výške sumy životného minima,

ani jeden zo zákonných zástupcov dieťaťa si neuplatní nárok na zvýšený daňový bonus,

Posúdenie splnenia podmienok a nároku na poskytnutie dotácie na stravu vykonáva ÚPSVaR.

Žiak má nárok na stravu za poplatok znížený o 1,30 € v rozsahu určenom v § 4 ods. (3) písmeno a) a b) zákona č. 544/2010 Zb.,  a zároveň za splnenia týchto podmienok : dieťa sa zúčastni výchovno-vzdelávacieho procesu a odoberie stravu.

Zákonný zástupca uhradí finančnú zábezpeku vo výške 20 €, ktorá bude použitá na úhradu stravy pri nedodržaní podmienok dotácie. Po vyčerpaní konta stravníka je zákonný zástupca povinný uhradiť ďalšiu platbu.

Dotácia 01/2023

V zmysle schváleného návrhu novely zákona o dani z príjmov od 01.01.2023 v prípade detí, ktorým je poskytovaná dotácia na stravu podľa § 4 ods. 3 písm. c) zákona o dotáciách, dôjde k zmene pri poskytovaní dotácií na stravu pri deťoch v ZŠ, ktoré dovŕšili 15 rokov veku, nakoľko tieto už nebudú mať nárok na dotáciu na stravu, ak si rodič na dieťa uplatní daňový bonus. Vzhľadom na uvedené deťom, ktoré dovŕšili 15 rokov veku už nebude možné poskytnúť dotáciu na stravu bez predloženia čestného vyhlásenia o neuplatnení si daňového bonusu

VRÁTENIE PREPLATKOV ZA STRAVU

V prípade ukončenia stravovania, túto skutočnosť je potrebné nahlásiť vedúcej školskej jedálne a následne budú preplatky vyúčtované.

Preplatky na stravnom sa zasielajú prevodom na bankový účet.

STRAVOVANIE V ZŠS

Školská kuchyňa je stravovacie zariadenie uzatvoreného typu, zabezpečuje stravovanie žiakov 1. a 2. stupňa, dospelých stravníkov a dôchodcov (sociálny program mesta). Výroba pokrmov sa riadi odporúčanými výživovými dávkami podľa jednotlivých vekových kategórií, materiálno-spotrebnými normami, hygienickými požiadavkami v súlade s HACCP a v neposlednom rade  Zásadami zostavovania jedálnych lístkov.

Stravovanie stravníkov v školskej jedálni má celoživotný výchovný charakter a je prevenciou v oblasti výživy a zdravého životného štýlu.