Školský špeciálny pedagóg
Mgr. Andrea JAHODOVÁ
- Pavilón A, 1.poschodie č. dverí A21
Školský špeciálny pedagóg je súčasťou školského podporného tímu. Jeho pôsobenie vychádza najmä z práv každého aj znevýhodneného dieťaťa, na rovnakú možnosť prístupu k informáciám, ku vzdelaniu a výchove na základe princípu rešpektovania individuality každého jedného žiaka. Jeho činnosť je veľmi široká, no v prvom rade je hlavným koordinátorom realizácie začlenenia žiakov so ŠVVP do bežnej školy a koordinátorom tvorby IVP. V procese vyučovania poskytuje žiakovi individuálne špeciálno-pedagogické služby, prostredníctvom priamej činnosti v predmetoch RŠF a ILI. Žiaci prichádzajú do učebne špeciálneho pedagóga na individuálne konzultácie podľa vopred stanoveného rozvrhu. Na hodine sa venujú rozvíjaniu tej kognitívnej funkcie, ktorú predchádzajúce diagnostické vyšetrenia odhalili ako problémovú. Ako pomôcky pri práci sú využívané najmä odborná literatúra, pracovné listy, špeciálne hry a cvičenia, špeciálne pomôcky vyvinuté pre pomoc deťom s poruchou učenia a edukačné počítačové programy. Súčasťou špeciálno-pedagogickej intervencie sú aj rozhovory so žiakom, ktoré majú posilniť vzťah špeciálneho pedagóga a žiaka na základe dôvery, stimulovať aktivitu a snahu dieťaťa a súčasne ho motivovať do ďalšej práce.
Ďalej poskytuje konzultácie, rady a informácie ostatným odborným pracovníkom školy i rodičom žiaka. Podľa potreby spolupracuje s poradenskými inštitúciami, predovšetkým s Centrom špeciálno-pedagogického poradenstva, Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva, školským psychológom a výchovným poradcom.
Predmety špeciálnopedagogickej podpory, ktoré vyučuje špeciálny pedagóg
Individuálna logopedická intervencia (ILI)
- cieľom realizácie predmetu je v maximálnej možnej miere podporiť rozvoj reči a jazykových schopností, odstrániť alebo aspoň zmierniť narušenú komunikačnú schopnosť a edukačné nedostatky, ktoré z nej vyplývajú.
Rozvoj špecifických funkcií (RŠF)
- cieľom je v maximálnej miere podporiť rozvoj špecifických funkcií, ktoré sú predpokladom primeraného zvládnutia čítania, písania, počítania, eliminovať edukačné nedostatky vyplývajúce z vývinových porúch učenia, ale aj prevencia porúch správania ako možného následku neriešených VPU. Rozvíjajú sa tie čiastkové funkcie a oblasti, v ktorých má dieťa ťažkosti – napr. aj pamäť, pozornosť, myslenie, logika, motorika. Obsah je vždy v súlade so schopnosťami dieťaťa, bez ohľadu na jeho fyzický vek. Nejde však o doučovanie, intervencie však môžu úzko súvisieť s tým, čo sa žiak učí v škole.