• Sociálny pedagóg

• Mgr. Michaela Harvánková

• Pavilón A 1.poschodie, miestnosť č. A27

Kto je sociálny pedagóg?

• Sociálny pedagóg je súčasťou systému výchovného poradenstva a prevencie ako odborný zamestnanec  škôl, školských, špeciálnych výchovných a poradenských zariadení.
        • Sociálny pedagóg vykonáva odborné činnosti v rámci prevencie, intervencie a poskytovania sociálneho poradenstva pre deti a žiakov so sociálne znevýhodneného prostredia alebo inak znevýhodneným deťom a žiakom, ich zákonným zástupcom a pedagogickým zamestnancom škôl a školských zariadení.
        • Sociálny pedagóg plní úlohy sociálnej výchovy, podpory prosociálneho správania, etického správania, sociálno-pedagogickej diagnostiky prostredia a vzťahov, sociálno-pedagogického poradenstva, prevencie sociálno-patologických javov a reedukácie  správania.
        • Vykonáva expertíznu a osvetovú činnosť.

Aké hlavné činnosti sociálneho pedagóga?

• Vytvára a podporuje pozitívnu klímu a medziľudské vzťahy v školskom prostredí.
        • Podporuje osobnostný rozvoj žiakov.
        • Vykonáva odborné preventívne činnosti.
        • Zabezpečuje sociálny servis pre žiakov.
        • Mapuje výskyt sociálno-patologických javov v škole.
        • Rieši problematické správanie žiakov.
        • Spolupracuje s triednymi učiteľmi, učiteľmi a ďalšími odbornými zamestnancami školy, ako aj s inými výchovno-vzdelávacími inštitúciami.

„Dajte človeku rybu a nakŕmite ho na celý deň. Naučte ho chytať ryby a nakŕmite ho na celý život.“

Maimonide