• Program školské ovocie

• Naša školská jedáleň je zapojená do programu „Školské ovocie“. Projekt "Školské ovocie" je zameraný na pravidelné zabezpečovanie dodávok ovocia a zeleniny alebo výrobkov z nich do základných a materských škôl. Cieľom programu je zvýšiť konzumáciu ovocia a zeleniny u detí predškolského a školského veku, zmeniť stravovacie návyky u detí, znížiť výskyt obezity a podporovať zdravú výživu.

Cieľom programu je:

1. zvýšiť spotrebu ovocia a zeleniny u detí predškolského a školského veku,
      2. zmeniť stravovacie návyky u detí už v rannom školskom veku,
      3. znížiť výskyt nad hmotnosti a obezity u detí,
      4. podporiť zdravú výživu a zvýšiť informovanosť o výživovej hodnote jednotlivých druhov ovocia a zeleniny.

Ovocie i zelenina obsahuje 5 najdôležitejších látok pre ľudský organizmus, ktoré zlepšujú našu kondíciu, posilňujú náš imunitný systém a sú výborným zdrojom prírodnej energie.

1. Vitamíny - posilňujú funkcie dôležitých orgánov v tele.
      2. Vláknina     –    podporuje     funkciu    žalúdka    a     čriev,     znižuje     riziko     vzniku  kardiovaskulárnych ochorení.
      3. Mastné kyseliny – sú cenné a obsiahnuté v šupke dužinatých plodov.
      4. Fruktóza a iné jednoduché cukry - dodávajú energiu pre organizmus.
      5. Minerálne látky - najmä draslík - priaznivo ovplyvňujú biochemické procesy.